Muzeum Hammonda powstało z inicjatywy prywatnego kolekcjonera Pawła Wawrzeńczyka oraz władz miasta Kielce w 2017 roku. Obecnie działa w strukturze administracyjnej Domu Środowisk Twórczych Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach.

15 maja 2021 roku odbyło się otwarcie nowej siedziby Muzeum Hammonda przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach. Oficjalna część została poprzedzona hammondowym graniem na czekanie. Około godziny 16.00 Dyrektor Domu Środowisk Twórczych Ryszard Pomorski wraz z Prezydentem Miasta Kielce Bogdanem Wentą zabrali głos otwierając Muzeum Hammonda. Zaproszeni goście zostali oprowadzeni po wystawie stałej instrumentów. Przy tej okazji odbył się muzyczny performance na grających schodach. Mogliśmy również uczestniczyć w otwarciu sali im. Andrzeja Zielińskiego (Skaldowie). O godz. 17.00 rozpoczęła się prezentacja organów Hammonda w wykonaniu Józefa Skrzeka, a potem Andrzeja Zielińskiego (wraz z rodziną – Jackiem, Bogdanem, Wojtkiem Zielińskimi i gościnnie zespołem Wołosatki) na Scenie Letniej w Ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego. Nie obyło się bez oklasków, bisów, autografów, wspólnych zdjęć. Wśród gości nie zabrakło inicjatora Muzeum Hammonda – Pawła Wawrzeńczyka, który użyczył nam część swej niezwykle bogatej kolekcji organów.

Wejście do Muzeum Hammonda w Kielcach

 

  • hammond-os-czasu01.jpg
  • hammond-os-czasu02.jpg
  • hammond-os-czasu03.jpg
  • hammond-os-czasu04.jpg
  • hammond-os-czasu05.jpg
  • hammond-os-czasu06.jpg
  • hammond-os-czasu07.jpg

Laurens Hammond

Laurens Hammond urodził się 11 stycznia 1895 roku w Evanston w stanie Illinois jako syn Williama Andrew i Idea Louise Strong Hammondów. Chłopiec od najmłodszych lat wyróżniał się ogromną sprawnością techniczną. Dzieciństwo spędził we Francji i Niemczech.

Kiedy w 1909 roku rodzina wróciła do Evanston 14-letni wówczas Laurens płynnie mówił po francusku i niemiecku. Będąc w Europie zaprojektował system automatycznej skrzyni biegów w samochodach. Zgodnie z sugestią matki przedstawił swoje projekty inżynierom francuskiego producenta samochodów Renault, które nie zostały jednak zaakceptowane. Jego pierwszy patent w 1912 roku dotyczył barometru, który mógł być sprzedawany za jednego dolara.

Hammond studiował inżynierię mechaniczną na Cornell University. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1916 roku, uzyskując tytuł inżyniera mechanika. Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej Hammond służył we Francji w 16 pułku inżynierów Amerykańskich Sił Ekspedycyjnych. Dosłużył się stopnia kapitana.

Po wojnie Laurens Hammond przeniósł się do Detroit, gdzie był głównym inżynierem firmy Grey Motor Company, producenta silników okrętowych. W 1919 roku wynalazł cichy zegar sprężynowy. Ten wynalazek przyniósł mu wystarczająco dużo pieniędzy, aby opuścić firmę i wynająć własną przestrzeń w Nowym Jorku. W 1921 roku w swoim laboratorium na strychu stworzył mały, synchroniczny silnik elektryczny. Przez następny rok zajmował się głównie tworzeniem tak zwanego filmu 3D czyli filmowaniu przez dwie kamery jednocześnie, przy użyciu małego silnika, który zaprojektował. Podczas pracy przy tym projekcie stworzył okulary do oglądania projekcji 3D, które znamy obecnie (z zielonym i czerwonym szkiełkiem).

Muzeum Hammonda

 

Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 19:00.

Free Joomla! templates by AgeThemes